Başlangıç / Business / MOLDOVADA TÜRK DOKTOR OLMAK

MOLDOVADA TÜRK DOKTOR OLMAK

Moldovada Diş hekimliği yapan ve yıllardır Moldovada yaşayan Dr Murat ATBİNİCİ ile Moldovada doktor olmak ve Moldovada hayat üzerine yaptığımız söyleşi Ferhat ÖZMEN

      Selam Murat Bey İlk olarak hayat hikayenizden başlamak istiyorum Nerde doğdunuz eğitiminizi Nerde aldınız bize bunlardan bahsedebilir misiniz .

   Merhaba aslen Urfalı olan bir ailenin Üç çocuğundan biri olarak İstanbul Vatan caddesinde dünyaya geldim . Babam bankacı Annem ev hanımı idi 15 yasında annemi kaybettim. Lise öğrenimimi İstanbul da özel Şener onur lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesinde  öğrenimime devam ettim  . Uzun süre İstanbul da  sanayicilik ve ticaretle iştigal ettim.

    Moldova maceranız nasıl başladı. Kaç yıldır Moldova da yaşıyorsunuz.

     Türkiyede Ticari faliyetlerimiz duraklamaya başlamıştı ve yeni bir cıkış noktası bulmam gerekliydi o günlerde hem yabancı dil öğrenmek hem de biraz nefes almak  için bundan 8 yıl önce Moldovaya geldim. Moldova’ya  Gelince ilk once 4 ay ulim de rusca hazirlik okudum daha sonra usmf Nicilae testemitsianu Romence hazirlik Okuduktan sonra rusca dis Hekimligi Fakültesinde  egitimime basladim 2018 yılında fakülteden mezun oldum.

   Neden Diş hekimliği mesleğini Moldovada yapmaya karar verdiniz Diş hekimliği mesleği Türkiyede de gözde meslekler arasında.

  Eğitimimi moldovada tamamladım birde üstüneÜniversite yıllarında  evlenince Moldovada kalmak şart oldu

   Bir Doktor olarak Moldova da yaşamanın kolaylık ve zorlukları nelerdir ?

Moldova çok spontan bir ülke kültürel faliyetleri çok geniş opera bale klasik müzik konserleri sosyal aktiviteler tabiî ki entegre olunabilirse yasam şartları aslında zannedildiği kadar kolay değil ekonomik şartlar her gecen gün daha ağırlaşıyor aslında .

 Araştırmalarımızda Moldovada Ağız ve Diş Sağlığı sektörünün gelişmekte olduğunu bu konuda çok sayıda klinik olduğunu gördük hastalarınızı orantılarsanız ne kadarı Moldova içinden , yurtdışından cok hastanız varmı.

Evet cok doğru sadece kişinevde 300 un üzerinde özel diş kliniği var şimdilik hastalarımızın yüzde 60 ı Moldovadan

    Ağız ve Diş sağlığı konusunda hastalarınıza sunduğunuz hizmetler nelerdir , Kullanılan malzemeler ve Muayenehaneler Dünya standartlarındamı ?

  Universal dental klinik olarak biz Avrupa standartlarında bir kliniğiz Avrupa ve Türkiyeden ithal ettiğimiz malzemelerle özenle calışıyoruz  .Hastalarımıza uzman kadromuzla Radyoloji (panaromik) , Protetik (protez) , Paradontolojik (diş eti hastalıklari ,Edodontik (kanaltedavisi), Estetik,  Pediatrik (çocuk) ,Cerrahi (implantoloji) alanlarında hizmet veriyoruz.

   Ağız ve Diş Hastalıklarında tedaviler genelde uzun soluklu ve maliyetli oluyor Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde Diş tedavisinin çok pahalı olduğunu çok sayıda hastanın tedavi için özelikle Türkiye ve Macaristana  gittiğini duyuyoruz .  Moldovanın Türkiye Macaristan ve benzeri ülkelerine göre avantajları nelerdir.

Moldovanın avantajları  Ucuz konaklama , ulaşım ve gıda fiyatları doğası hastaların sakin bir destinasyonda stresten uzak olması diyebiliriz

   Size En çok bu konuda soru geliyordur Moldova Fiyatlar ve yapılan işin kalitesi konusunda Türkiye göre avantajlımı ?

    Tabiî ki avatajlı sayın meslektaslarımızla aynı malzemeleri hatta bazen daha iyilerini kullanaraki aynı tedavi protokolleri ile aynı metodlarla uyguluyoruz herşey bilimsel ve son teknolojik tanı ve tedavi yötemleri ile yapılıyor

     Fiyat vermek zor ama Diş tedavisi fiyatları konusunda bilgi verme şansınız varmı İmplant ,kaplama ,vs hangi fiyat aralıklarında. ?

  Tıp sektöründe fiyatlar kişiye özeldir ama genel manada 80-120 euro poselen kaplama implant 180 ila 250 euro kök için 20-50 euro cekim vs vs 10 euro.

İş Dışında Moldovada hayatınız nasıl geçiyor bildiğimiz kadarıyla eşiniz Moldovalı Moldovada damat olmanın zorlukları yada iyi yanları neler yemeklerine havasına kolay uyum sağladınızmı memleketiniz Urfa mutfağı çok zengin onun eksikliğini burada hissediyormusunuz , Türkiyeden en çok neleri özlüyorsunuz.

   İş dışında tiyatro, sinema, opera, bale gibi kültürel faliyetlerimiz oluyor Genel manada ben bir zorluğunu görmedim simdiye kadar, benim bir felsefem var siz iyi insan olursanız kimse size kötülük yapamaz ve sizi benimserler o yüzden birebir iliskilerimde hep olumlulukla karsılaştım ,bu güne kadar iyi ve doru insan olmaya çalıştım. Yemekler konusunda evet bazı sıkıntılarımız oluyor hala standart üstü bir türk lokantası olamaması bizi üzüyor genel manada etin ucuz olması ise sevindiriyor bizleri. Türkiyeden özlediğim şeylere gelirsek önce  ezan sesi , simit , denizin kokusu en çokta güzel Türkçemiz

  Bize Moldovada çalışmak ve yaşam konusunda çok soru geliyor  Moldovada çalışmak ve yaşamak isteyenlere neler tavsiye edersiniz.

Kesinlikle dil bilmeleri lazım, Disiplinli olmaları ve bulundukları bu ülkeyi ve ülkenin kurallarını ciddiye almaları , küçümsememeleri gerekiyor çünkü burada ticari konular genelde standarlara uygun oluyor lafla sözle iş yapılmıyor.

  Takipçilerimizden Sizinle iletişime geçmek isteyenler için bilgi verebilirmisiniz  

Adresimiz

Udc Universal Dental Clinic str. Mitropolit Varlaam 74 Chisinau

matbinici@hotmail.com

GSM:0037368961136

Sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz Moldovadaki hayatınızda Başarılar dileriz

(Sayfamızda gösterilen reklamları gezerek bize grubumuza destek olabilirsiniz)

 

 

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

MOLDOVADA SAHİBİNDEN SATILIK SAVAŞ UÇAĞI

MOLDOVADA SAHİBİNDEN SATILIK SAVAŞ UÇAĞI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir